Možné je samozřejmě cokoli, ale ne vše je našemu uchu libé. Nicméně estetika vnímání rytmu básně je dost individuální, jsou dokonce rozdíly podle nářečního původu posluchače - ostraváci ovlivnění polštinou s jejími přízvuky na předposlední slabice tolerují jinou metrickou skladbu než třeba pražáci zvyklí na zpěvavé samohlásky.Zajímalo by mě, jestli je možné v metrické skladbě střídat druhy veršů,
nebo jestli se musí dodržovat stále jeden tvar, např.
jamb, jamb, jamb, jamb,
nebo jestli je možné je střídat např.
trochej,¨daktyl, jamb, daktylotrochej
Začátečníkům bych doporučoval držet se v každé básničce jednoho druhu metra. Proto taky tady na fóru Rytmocvična neustále procvičujeme na slaboduchých rýmovačkách dodržování rytmických stop - aby nám to přešlo do krve.
Střídání mužských a ženských rýmů je zcela běžné a mně se dokonce líbí víc než poněkud jednotvárné monopohlavní zakončení. Ovšem verše, které se vzájemně rýmují, by měly mít gender stejný, jinak by jim haproval rytmus.Druhý dotaz se týká druhů rýmů a to konkrétně jestli podmíněno dodržovat ve strofe stále stejný rým, např.
ženský,
ženský,
ženský,
ženský,
či jestli je možná kombinace
ženský,
mužský,
mužský,
ženský,
popřípadě jestli funguje kombinace konsonatních a asonantních rýmů, nebo jestli se jeden druh musí v celé básni dodržovat.
Rým by měl být současně kosonantní i asonantní, aby zněl uchu libě. Dodržovat se nemusí samozřejmě nic, a např. autoři volných veršů si s rýmy hlavu nedělají a taky je to někdy docela hezké. Server rymy.cz je ale zaměřen na verše rýmované.
Bezdomovci, politici, básníci a podobná sebranka se žádnými pravidly neřídí a dá se jistě vymyslet příklad, kdy mají rýmující se verše různý počet slabik, aniž by to znělo nepřijatelně. Ale volil bych spíše větší diference v délce verše. Rozdíl jedné slabiky až příliš připomíná, že autor neuměl počítat.Musí rýmované verše mít stejný počet slabik, či jedna navíc, či méně nevadí?
O tom jsem byl přesvědčený, ale nedávno mi to bylo vyvráceno a ted mám mnoho pochyb.
Žárlivost je v ráně solí,
bez otázky odpovědí.
Za kalného rána bolí.
Svědí.