Nová slova

Prozaické záležitosti stran diskusního fóra a jeho účastníků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vitsoft
Site Admin
Příspěvky: 2505
Registrován: 5.7.2007 14:36
Bydliště: Vítkov
Kontaktovat uživatele:

Nová slova

Příspěvek od vitsoft »

Děkuju všem ochotníkům za přidaná slova, už jsem je zařadil do fronty na zpracování. Ve slovníku se ale objeví až při další indexaci, zatím pořád dělám na ručním čistění.

Povedztě mi, Kefalín, čo si představujetě pod takým slovom bleny?
Uživatelský avatar
sarin
Příspěvky: 1385
Registrován: 8.8.2007 23:29
Bydliště: Slovensko

nové slova

Příspěvek od sarin »

Ja som si predstavovala genitív od slova blen - blenu, pane.

Obrázek

Blen.
Ľuľkovitá rastlina. V starovekom Grécku ním úspešne trávili všetky nepohodlné osoby. Okrem toho sa využíval aj v rámci vyhýbania sa niektorým nepríjemným povinnostiam: účinné látky tejto rastliny navodzovali stav podobný šialenstvu. Bol obľúbený najmä medzi okultistami, ktorí ho užívali pri vyvolávaní démonov. Africkí domorodci si z listov tamojšieho druhu pripravujú fajčivo, ktorým si navodzujú opojenie.
Blen spôsobuje vizuálne fantasmagórie, vymazáva všetky spomienky a tiež tlmí bolesť. Práve pre poslednú vlastnosť sa už v dávnych dobách používal na zmierňovanie bolestí, ale napríklad aj k otupeniu nešťastníkov odsúdených k mučeniu a poprave.
Uživatelský avatar
vitsoft
Site Admin
Příspěvky: 2505
Registrován: 5.7.2007 14:36
Bydliště: Vítkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vitsoft »

Aha, takže blín. No to mě mohlo napadnout už při pohledu na tvůj nick, že půjde o nějakou nervově paralyzující jedovatinu, nomen omen.
Tak jo, blín jsem přidal na seznam, člověk nikdy neví, kdy se to může hodit :mrgreen:
Uživatelský avatar
sarin
Příspěvky: 1385
Registrován: 8.8.2007 23:29
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od sarin »

No hej, opojný blen sa ti určite zíde...ak nie do veršov, tak do tej tvojej večne dymiacej fajky :mrgreen:

Nechápem, čo máš voči môjmu nicku... :roll:
Uživatelský avatar
baaari
Příspěvky: 889
Registrován: 21.2.2008 15:22
Bydliště: matka měst

Příspěvek od baaari »

slovensky se treba sarin rekne jinak :-D
ja myslim,ze to ma spojitost se jmenem:-D
Uživatelský avatar
sarin
Příspěvky: 1385
Registrován: 8.8.2007 23:29
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od sarin »

sarin je sarinom aj u nás, ale ja som si už na svoje meno zvykla, takže bohužiaľ, musite sa s nim zmieriť a trpieť ho aj naďalej. Meniť ho nemiením aj keď nemá príliš dobrú povesť, risknem to. Aspoň vzbudzujem rešpekt :twisted:
Uživatelský avatar
Hanulka21
Příspěvky: 3649
Registrován: 19.2.2008 18:58
Bydliště: Orlické hory

Příspěvek od Hanulka21 »

že se někdo nestydí tě přirovnávat k jedovatému plynu...
Odpovědět