Stránka 1 z 1

rymy.cz letos končí.

Napsal: 14.10.2017 21:06
od vitsoft
Tedy v současné podobě, a to kvůli ukončení pronajímání virtuálních serverů s MS Windows firmou Wedos, jak to zdůvodňuje na svém blogu. Vyhledávací rýmový engine je napsaný v assembleru pro Windows, překlopit to pod jiný operační systém by byl trochu problém, po deseti letech od spuštění provozu už bych se do něj ztěžka nořil. Naštěstí ale funguje řešení pomocí wine, takže jsem se rozhodl spolu s Wedosem kompletně přejít na opensource, oprášil své chabé znalosti Linuxu a koncem roku přejdeme na nový software. Změna serveru je dobrá příležitost k aktualizaci SW, takže zároveň provedu upgrade
* Windows2008 > Ubuntu16
* IIS6 > Apache2
* PHP5 > PHP7
* phpBB2.1 > phpBB3.2
* Při té příležitosti asi taky promažu spamery a neaktivní účty s 0 příspěvky do fóra. Kdo sem dosud nenapsal ani řádku a nechce o účet přijít, ať se sem ozve anebo ať počká a na novém serveru pak založí účet znovu.

Pro uživatele zvyklé na staré www.rymy cz se nic nezmění. Vyhledávání i analýza rýmů na novém serveru funguje stejně, změní se hlavně vzhled a některé vlastnosti tohoto diskusního fóra:
* Dosud využívaný žlutozelený styl Acid není pro phpBB3.2 k dispozici, vybral jsem místo něj kávově hnědý styl Latté
* Nové fórum má oproti současnému spoustu užitečných i zbytečných fíčur navíc.
* Možnost používat vybrané tagy HTML při psaní příspěvků bohužel končí, takže básničky, kde to bylo použito, vypadají po konverzi blbě. BBcode ovšem zůstává funkční.
* Nebudou fungovat moje dodělávaná rozšíření, jako je volba personifikované barvy, přesun příspěvků na Parnástěnku nebo možnost analýzy během náhledu
* Můžou se objevit další chyby, o kterých zatím nevím.

Překlopení si představuji tak, že někdy koncem měsíce uzamknu staré diskusní fórum, stáhnu a zkonvertuji jeho obsah na nový server, vyzkouším a pak změním záznamy DNS na IP adresu nového serveru.
Některé konfigurační zásahy budu moci provést na novém serveru až po jeho naběhnutí s finální adresou - reverzní DNS, nastavení mailserveru, serverový certifikát pro SSL, takže fórum může být pár dní nedostupné. Mějte prosím trpělivost, nové věci se učím za pochodu, chodím přitom do zaměstnání a rymy.cz nejsou jediný projekt na VPS, který musím překlápět.
Pár dní před pozastavením tohoto diskusního fóra dám vědět.

Napsal: 14.10.2017 22:44
od lea
Šéfíku,
my víme, že to zvládneš...........Latté si také rádi dáme, že?
Jen nepřeklopuj nepřeklopitelné
:-P

Napsal: 15.10.2017 8:43
od Poutnik
Fuj, to jsem se lek ! Takový infarktový titulek ? :-D

Napsal: 16.10.2017 20:16
od Jiška
Necháme se překvapit.Obrázek

Napsal: 17.10.2017 8:43
od baaari
škoda.že neumím česky,abych tomu rozuměla..ale držím palce,ať se dílo podaří :-D

Napsal: 22.10.2017 15:07
od Kama
Já bych řekla, že bys měl nechat zaměstnání a na plný úvazek se posadit do ředitelny....sváču bychom snad k tomu Latté zvládli na střídačku.....mohl bys třeba mít i švestičky z naší zahrádky :wink:

Napsal: 9.11.2017 20:21
od vitsoft
V pátek 10.listopadu 2017 před půlnocí tedy uzamknu další příspěvky, v noci se stáhne záloha zdejšího fóra a během víkendu ji zkusím napumpovat do nové databáze. Vyhledávání rýmů na adrese www.rymy.cz by mělo fungovat beze změny, adresa Školy rýmů bude http://www.rymy.cz/forum nebo https://www.rymy.cz/forum.
Přechod na nový server se pozná tak, že když v příkazovm řádku zadáte

Kód: Vybrat vše

ping www.rymy.cz
, na starém serveru se objeví adresa [37.157.192.63], zatímco na novém to bude [31.31.76.218], případně [2a02:2b88:2:1::5cae:1]. Třetí možnost, totiž že by se neobjevila adresa žádná, raději nepřipouštím :? [/color]

Napsal: 9.11.2017 20:53
od Jiška
Tak ještě než to tady, Vitsofte, zamkneš, chci Ti poděkovat za to, žes nás učil skládat veršíky, radil jsi nám i pomáhal upozorňovat na chyby a my jsme tu zažili hodně zábavy a legrace. Navázali jsme tu mnohá přátelství, poznali se i osobně a to vytrvalo po celé ty roky. Za sebe mohu říci, že mi tu bylo dobře. Takže díky a těším se na setkání v "nové škole".
Obrázek

Napsal: 10.11.2017 13:14
od lea
Jiško, hezky jsi to napsala a myslím, že za nás za všechny, takže nashle v novém!

Obrázek

Napsal: 10.11.2017 19:59
od baaari
díky a snad trefím :-D

Re: rymy.cz letos končí.

Napsal: 12.11.2017 20:28
od vitsoft
Vidím v logu, že prohlížeče některých uživatelů ještě přistupují na dřívější adresy http://www.rymy.cz/viewtopic.php namísto nové www.rymy.cz/forum/viewtopic.php a dostávají proto 404.
V takovém případě by měl pomoci refresh stránky (F5) nebo výmaz vyrovnávací paměti prohlížeče.

Analyzovat rýmy přímo z editoru při psaní příspěvku už nelze.
Zkopírujte ho do schránky (Ctrl-C), otevřte vyhledávač rýmu v nové záložce, třeba klepnutím na logo Latte nahoře na stránce fóra, přejděte na odkaz Analýza a tam napastujte (Ctrl-V) svůj příspěvek.

Re: rymy.cz letos končí.

Napsal: 15.11.2017 21:46
od vitsoft
Změnil jsem obrázkovou captchu, místo opisování kódu z obrázku se teď odpovídá na otázku v českém jazyce, takže nápor nových registrací z USA či Polska by měl polevit.

O víkendu zkusím objednat certifikát a přejít na https, takže adresa fóra by pak měla být https://www.rymy.cz/forum/.

HTTPS

Napsal: 17.11.2017 12:53
od vitsoft
Tak od této chvíle jsou rýmy přístupné i přes šifrované spojení, tj. https://www.rymy.cz vedle dosavadního http://www.rymy.cz. To se hodí zejména při registraci nebo přihlašování do fóra, neboť při nešifrovaném spojení přes http mohli teoreticky naše hesla odposlouchávat různí zvědavci s přístupem k přenosovým trasám.

Nicméně dosavadní přístup nešifrovaným protokolem jsem ponechal i nadále funkční, pro případ, že by z některého zařízení nešlo přihlašovací stránku zobrazit. Seznam podporovaných prohlížečů si můžeme prohlédnout na
SSL Labs. Nefungují staré tablety s Androidem 2 a prohlížeč MSIE8 na Windows XP, tam je třeba na Školu rýmů přistupovat starou adresou http://www.rymy.cz/forum/.

My ostatní si můžeme do záložek přidat novou adresu fóra https://www.rymy.cz/forum/ anebo sem chodit z vyhledávače rýmů klepnutím na odkaz Fórum.

Re: rymy.cz letos končí.

Napsal: 10.12.2017 18:01
od Rancher
Tak tohle je opravdu nádherná rána pod pás.
Nádherná v tom příjemném kavárenském prostředí a podpásovka je to proto, protože z data příspěvku vidím, jaxem tu nebyl dlouho. :oops: :oops: :oops:
Je to tu hezké a budu zase chodit, neboť ...

RSS

Napsal: 15.12.2017 21:49
od vitsoft
Kdo je zvyklý používat čtečky RSS/ATOM namísto namátkového procházení různých webových serverů, zda se na nich nepublikovalo něco nového, může ke sledování našeho serveru využít zdroj (tzv. feed) s adresou www.rymy.cz/forum/app.php/feed zde.

Ve čtečce pak každý den vidím, co nového ve Škole rýmů přibylo v kterémkoli fóru (kromě Cukrárny), aniž bych se musel na web přihlašovat. Více o RSS viz třeba https://cs.wikipedia.org/wiki/RSS


Re: rymy.cz letos končí.

Napsal: 24.12.2017 10:37
od Hanulka21
Omlouvám se prátelé. Technické a zdravotní problémy způsobily, že jsem tu dlouho nebyla a až dnes když jsem chtěla popřát krasné Vánoce jsem zjistula situaci.. je to báječné co jsi uďělal pro nás Vitsofte a slibuji, že po Novém roce se tu opět objevím.. jsem konečně po 2,5 letech z nemocnice doma, myslím na Vás ale aklimatizace mi dala zabrat..takže všem samé zdraví pod stromeček a v roce 2018 se tu snad sejdeme., stýskalo se mi po Vás! Mam Vás ráda.